Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Türk tüketicisi, Hyundai markasıyla ilk olarak 1990 yılında Kibar Holding’in Türkiye distribütörü olmasıyla tanıştı. Hyundai, kısa bir süre içinde önemli bir başarıya ulaştığı Türkiye pazarının yüksek potansiyelini ve Avrupa’ya yakın olan konumunu göz önüne alarak denizaşırı ülkelerdeki ilk üretim merkezini Türkiye’de kurma kararı aldı. İzmit’te, 25 Eylül 1995’te temeli atılan ve rekor bir sürede tamamlanıp 1997 yılının Temmuz ayında seri üretime başlayan Hyundai Assan Fabrikası, 20 Eylül 1997’de gerçekleştirilen törenle açıldı. Fabrika, İzmit-Alikahya beldesinde 1 milyon m²’lik mevcut alana, 233 bin m²’lik fabrika sahasına ve 108 bin m²’lik kapalı alana sahip. İlk etapta 180 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrikanın, şu an 215 bin adetlik üretim kapasitesi bulunuyor.

Hyundai Assan İzmit Fabrikası, Türk işçilerin emeğiyle başta Türkiye ve Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm bölge için üretilip ihraç edilen A segmentindeki i10 ve B segmentindeki i20 modeliyle Hyundai Motor Company’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak büyük bir önem taşıyor. Bugüne kadar 1 milyonun üzerinde araç üreten Hyundai Assan Fabrikası’nda saatte ortalama 36 araç üretiliyor ve günlük toplam üretim 500 adedin üstüne çıkıyor. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’nin uygulandığı Hyundai Assan Fabrikası’nın ürettiği i10 ve i20’ler, global üretim merkezleri gibi en üst seviyede üretim kalitesini taşıyor.

Mayıs 2012’de yapılan törenle Hyundai Assan İzmit Fabrikası’ndaki yıllık üretim kapasitesi yepyeni bir yatırımla 200 bin adede çıkarıldı. Hyundai Assan, 382 milyon dolarlık bu yatırımla 2013 yılının sonunda i10 modelini üretim bandına dahil etti. 26 Eylül 2013’te üretimine başlanan ve tüm Avrupa’ya ithal edilerek ülkemize katma değer kazandıran yeni model, Hyundai’nin kısa sürede A segmentinde liderliği elde etmesini sağladı. Kasım 2014 itibariyle de ikinci jenerasyon i20’nin üretimine başlandı ve kısa sürede Türk otomotiv pazarında kendine önemli bir yer edinmeyi başardı. Hyundai, bu yatırımlarla fabrikada yaklaşık 750 kişilik ek istihdam yarattı. Yan sanayi üreticileriyle birlikte toplam 650 milyon doları bulan bu yatırım sayesinde bölgede yaklaşık 2 bin 700 kişilik yeni iş imkânı yaratılmış oldu ve böylece Hyundai Assan Fabrikası, A ve B segmenti araçlarının üretimiyle bölgede daha da önemli bir üretim merkezi haline geldi.

Kalitesine ve ürünlerine güvenen Hyundai, Türkiye’de tüm araçları için “5 Yıl Üretici Firma Mekanik Garantisi” sunan ilk marka olma özelliğini taşıyor. Hyundai’nin Türkiye’de 50’den fazla ile yayılmış toplam 70 adet yetkili satıcısı ve 83 adet yetkili servisi bulunuyor. Gerçekleştirdiği satışlarla Türk otomotiv sektöründe üst sıralarda yer alan Hyundai, ayrıca Türkiye’nin ve dünyanın en iyi servis hizmetini veren ve en yüksek müşteri memnuniyetini sunan markası olmayı hedefliyor.

Hyundai son 10 yıldır edindiği “Dünyanın En Büyük Gelişim Gösteren Otomotiv Markası” unvanıyla ve hem marka hem de ürün bazında aldığı değerli ödüllerle “New Thinking. New Possibilities” (Yeni Yaklaşımlar. Yeni Olanaklar) ve “Modern Premium” felsefesi doğrultusunda hızla gelişmeye devam ediyor. Bu yolda Hyundai, üretimde ve ürünlerinde sunduğu yüksek kalite ve güvenceden tüm dünyanın en iyi şekilde yararlanmasını sağlayıp, müşteri memnuniyetini ve çevrenin korunmasını öncelikli ilke olarak belirleyerek hem Hyundai hem de müşterileri için daha iyi bir gelecek sunmayı amaçlıyor.


Kuruluş Tarihi: 28.12.1997
Faaliyet Alanı: Otomotiv ürünleri imalatı
Faaliyet Merkezi: Hyundai Assan Fabrikası (Ali Kahya - İzmit) Hyundai Assan Genel Müdürlük (Kozyatağı - İstanbul)
Web Sitesi hyundai.com.tr
E-posta: info@hyundai.com.tr
Adres: Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlük Binası Şehit Mehmet Fatih Öngül Sokak No:2 Kozyatağı 34742 İstanbul, Türkiye
Tel: + 90 (216) 571 63 63
Faks: + 90 (216) 581 11 62
Facebook: https://www.facebook.com/HyundaiTurkiye
Twitter: https://twitter.com/hyundaiturkiye
İnstagram: https://instagram.com/HyundaiTR
Youtube: https://www.youtube.com/user/HyundaiTurkiye
Google+: https://plus.google.com/u/0/+HyundaiTurkiye/posts